Dolar Sahiplerinin Kaderini Belirleyecek: Merkez Bankası’nın 4 Gün Sonra Açıklayacağı Karar Ortaya Çıktı

Türkiye’de yıllardır yaşanan ani kur artışları son haftalarda durma noktasına gelirken, piyasalar gözlerini 23 Mayıs tarihine dikmiş durumda.

Yılın ilk 4 ayına ait enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde gelmesi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) parasal sıkılaşma sürecinden taviz verilmeyeceğini belirtmişti.

MERKEZ BANKASI 4 GÜN SONRA NE KARARI ALACAK?

31 Mart seçimleri sonrası büyük bir uykuya dalan dolar/TL paritesi, haftalardır yatay seyir izliyor. Yatırımcılar, dolar/TL paritesinde 23 Mayıs tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının etkisinin olup olmayacağını tartışırken, beklenen açıklama TCMB’den geldi.

Merkez Bankası tarafından paylaşılan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, sektörde söz sahibi 67 katılımcı, 23 Mayıs’ta alınacak karara ilişkin tahminlerini paylaştı. Raporun Merkez Bankası tarafından yayınlanıyor olması, piyasalar tarafından bir çeşit alınacak kararın ön gösterimi olarak yorumlanırken, soruya yanıt veren katılımcıların tamamına yakını politika faizinin yüzde 50 seviyesinde bırakılacağını belirtti.

DOLAR KURUNA ETKİSİ BEKLENMİYOR

Halihazırda yatay seyir izleyen dolar kuruna alınacak kararın sürpriz bir etkisinin olacağı düşünülmüyor. Piyasalar, bu ay TCMB’nin faiz kararını pas geçmesini ‘kesin’ olarak değerlendirerek, mevcut şartları şimdiden fiyatlamış durumda.

Bu nedenle beklentinin aksi yönünde atılacak bir adım, dolar kurunda aşağı ya da yukarı yönlü kırılmaları tetikleyebilir. Merkez Bankası’nın sürpriz bir faiz artırımı, dolar kurunda ani düşüşlere neden olabileceği gibi, beklenti dışı bir faiz indirimi ise parite tarafında ani sıçramaların yaşanmasına neden olabilir.

YIL SONU BEKLENEN DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞ

51’i finansal sektör ve 16’sı reel sektör olmak üzere ankete katılan 67 kişinin “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? (TL)” verdiği yanıtlara göre, beklenen dolar kuru ortaya çıktı.

Raporda ay sonu beklenen dolar/TL paritesi için 32,6190 tahmininde bulunuldu. Dikkat çeken tahmin ise cari yıl sonu için geldi. Geçtiğimiz ayki raporda 31 Aralık 2024 tarihi itibarıyla beklenen dolar kurunu 40 liranın üzerinde paylaşan TCMB, bu ayki raporunda yıl sonu beklenen kur için 38,7771 seviyesini işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir