Jeofizik Mühendisi, Sondaj Makinelerini Kendi Üreterek İhraç Etmeye Başladı

Jeofizik mühendisi Ünal Öztürk, mesleğinde kullandığı makineleri İtalya’dan alamayınca sondaj makinesi üretimine başladı. Ürettiği makineleri ihraç eden Öztürk, “Kendim Güneşli’deki atölyede yapmaya başladım. İtalyanların makinelerinden daha iyi oldu. Ülkemin her tarafına sattım. Satıyoruz. Üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yaşayan Jeofizik Mühendisi Ünal Öztürk, ihtiyacı olan makineleri İtalya’dan alamayında sondaj makinesi üretimine başladı. Ürettiği makineleri ihraç da eden Öztürk, şimdilerde ise zeytin hasat makinesi üretimine geçti.

Öztürk, İstanbul Güneşli’de başladığı sondaj makinesi üretimini 2018 yılında Burhaniye’ye taşıdı. Ürettiği sondaj makinelerini Danimarka ve Finlandiya’ya gönderen Öztürk, son zamanlarda üretimine başladığı zeytin hasat makinelerini de yurt dışına satmaya hazırlanıyor. Mesleği gereği sondaj makinelerine ihtiyacı olduğunu anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

”Normalde jeofizik mühendisiyim. İlk önce İstanbul’da zemin laboratuvarı ve zemin etütleri ile ilgileniyorduk. Bu makinelere ihtiyacımız vardı. Zemin laboratuvarında, zemin etütlerinde sondaj makinelerine ihtiyacımız vardı. Eski makineler vardı. 50 yılından kalma sondaj makinelerini kullanıyorduk. Daha teknolojik, daha iyi, daha hızlı az yakıt kullananları için ne yapmamız gerekiyordu bunu düşündük. Yurt dışına gittik. Yurt dışında araştırdık. İtalya’ya gittik. Almanya ya gittik. İtalya’dan makine almaya çalıştık. Hor gördüler. Geri kalmış ülke sınıfına sokuyorlar bizi. Bizi küçük görüyorlar. Biz de, sizden niye makine alalım dedik. Kendi ülkemizde kendimiz yaparız dedik. Geldim ülkeme. İlk önce İkitelli Sanayi Sitesinde dolaştım. Nasıl yapabilirim diye düşündüm. Demir aldım, motor aldım. Kendim Güneşli’deki atölyede yapmaya başladım. İtalyanların makinelerinden daha iyi oldu. Ülkemin her tarafına sattım. Satıyoruz. Üretmeye devam ediyoruz. 2018 yılında Balıkesir Burhaniye’ye geldik. Burada devam ettik. Baktık zeytin silkmede makine ihtiyacı var. Zeytinleri dökemiyorlar. Zeytinleri toplayamıyorlar. Zeytinlere işçi gerekiyor toplamak için. Zeytin üretiminin harcamalarının yüzde 80’i işçi maliyeti. Zeytin hasat makineleri de üretmeye başladık. Şimdi devam ediyoruz. Yeni projelerle devam ediyoruz. Silkeleme, daldan dala silkeleme makinesi yapıyorum. Belden kırmalı makinelere de başlıyoruz. Yurt dışına makine satmaya da başladık. Danimarka ve Finlandiya’ya makine satıyorum. Avrupa da artık işçilik çok pahalı. Üretemiyorlar. Bizde buradan Avrupa ya makine ihracatına başladık. Zeytin makinelerini şimdilik Türkiye’de satıyoruz. İler de yurt dışına da satmayı düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir