İçerik üreticileri artık çok daha geniş kitlelere ulaşacak

Bu adım, içerik üreticilerinin çalışmalarını daha fazla insanla paylaşabilmeleri için yeni kapılar aralıyor. Ghost‘un bu yeni özelliği, özellikle büyük demokrasilerdeki kullanıcılar için sosyal medya platformlarından bağımsız olarak içerik paylaşımı yapma fırsatı sunuyor.

Haber bülteni platformu Ghost, açık kaynak protokolü olan ActivityPub‘u destekleyeceğini duyurdu. Bu protokol, fediverse olarak bilinen ve Mastodon, Flipboard ve Threads gibi hizmetleri içeren büyüyen bir ağın gücünü arkasına alıyor. Fediverse, merkezi olmayan sosyal medya hizmetleri için giderek artan bir hareketin parçası ve kapalı ağlar yerine açık protokollere dayanıyor. Destekçileri, kullanıcıların tercih ettikleri uygulama veya platformdan bağımsız olarak iletişim kurabildiği e-posta sistemine benzetiyorlar.

Ghost, bu yılın ilerleyen zamanlarında ActivityPub desteği ekleyeceğini açıkladı ve bu adımın fediverse’e on milyonlarca yeni insanı getirebileceğini öngörüyor. Ghost’un bu hamlesi, kendi web sitelerinde sosyal ağlarda olduğu gibi takip etme, beğenme ve etkileşimde bulunma imkanı sunacak. Ancak Ghost kullanıcıları aynı zamanda Mastodon, Threads, Flipboard, Buttondown, WriteFreely, Tumblr, WordPress, PeerTube, Pixelfed gibi ActivityPub protokolünü benimsemiş diğer platformlardaki kullanıcılarla da etkileşimde bulunabilecek.

İçerik üreticileri artık çok daha geniş kitlelere ulaşacak

Ghost‘un sağladığı bu entegrasyon, yayıncılar için isteğe bağlı olacak, ancak şirketin fediverse’e girişi, alana “on milyonlarca” yeni insanın katılmasını sağlayabilir. Platformer, Garbage Day, She’s a Beast gibi popüler bültenler ve bağımsız teknoloji haber sitesi 404 Media gibi platformlar Ghost üzerinden yürütülüyor.

Ghost‘un bu stratejik adımı, açık webin yeniden canlanması için bir çaba olarak görülüyor. Şirketin blog gönderisinde belirttiğine göre, yayıncılar kendi web sitelerinde, normal bir sosyal ağda yapılanların aynısını yapabilecek: takip etmek, beğenmek ve etkileşimde bulunmak. Ancak bu etkileşimler, sadece Ghost platformuyla sınırlı kalmayacak, aynı zamanda ActivityPub protokolünü benimsemiş diğer platformlardaki kullanıcılarla da mümkün olacak. Bu, kullanıcıların içeriklerini daha geniş bir kitleye ulaştırma potansiyelini artırıyor ve dijital içerik dünyasında önemli bir dönüşümü müjdeliyor. Ghost‘un bu yeniliği, içerik üreticilerinin ve yayıncıların işlerini daha da ileriye taşıyacak yeni imkanlar sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir